داستان و سفرنامه

-                     متون ارسالی باید در یکی از سه قالب سفرنامه، داستان بلند و داستان کوتاه باشند.

-                     هر شرکت‌کننده می‌تواند در همه بخش‌ها شرکت کند.

-                     حق استفاده از متون رسیده در کتاب، ویژه نامه، فضای مجازی و... برای دبیرخانه سوگواره ذکر نام صاحب اثر محفوظ است.

-                     شرکت کنندگان با ارسال اثر خود، حق چاپ و استفاده معنوی و مادی از آن را به دبیرخانه سوگواره می‌دهند.

-                     شرکت در سوگواره محدودیت سنی ندارد.

-                     بهتر است هر اثر دارای یک عنوان (تیتر) باشد.

-                     آثار ارسالی باید حداقل در یکی از موضوعات اجتماع عظیم مسلمانان در روز اربعین حسینی، پیام‌ها و تاثیرات اربعین در میان مسلمانان، ارتباط زائران در طول مسیر پیاده‌روی با یکدیگر، شهدای مدافع حرم، شور و شوق زائران کشورهای دیگر در واقعه پیاده‌روی و سبک زندگی اسلامی در اربعین و نقش آن در تمدن‌سازی نوین اسلامی همچنین شعار سال حیاتنا الحسین نوشته شده باشند.

-                     سفرنامه باید شامل اطلاعات کاربردی و مفید باشد تا بتواند به خواننده در تجربه سفر، کمک کند. سفرنامه باید حداقل ۲۰ و حداکثر ۵۰ صفحه وُرد با فونت ۱۴ B. Mitra باشد.

-                     نقل سفرنامه از شخص یا اشخاص دیگر بلامانع است.

-                     هر شرکت کننده می‌تواند ۳ اثر در زیربخش سفرنامه ارسال کند.

-                     داستان بلند باید حداقل ۵۰۰۰ و حداکثر ۱۵۰۰۰ کلمه باشد.

-                     گفتنی است سفرنامه، شرح سفری است که نویسنده در قالب آن مشاهدات خود را از اوضاع شهر‌ها یا سرزمین‌های دیگر شرح می‌دهد و اطلاعاتی از بناهای تاریخی، مساجد، آداب و رسوم، موقعیت جغرافیایی، آب و هوا، زبان اهالی و... مناطقی که بازدید کرده، در اختیار خواننده می‌گذارد.

-                     همچنین داستان بلند، داستانی است روایت‌گونه به نثر که پیرامون موضوع و حادثه‌ای که ریشه در واقعیت اجتماعی دارد نوشته می‌شود.

-                     آثار ارسالی باید در 2 سال اخیر خلق و در دوره های گذشته سوگواره عبرات به این دبیرخانه ارسال نشده باشد.

-                     دبیرخانه در بخش عمومی با عنوان خاطره، دلنوشته و واقعه‌نگاری نیز جهت علاقمندان آثار را دریافت می نماید.

-                     صاحب اثر همان فرد ارسال کننده اثر محسوب خواهد شد و در صورت اثبات خلاف آن از دور رقابت اثر حذف خواهد شد.

-                     ضروری است جهت بررسی آثار ارسالی از هر طریق، حتما در پورتال سوگواره عبراتabarat.alarbaeen.ir  ثبت نام کامل انجام دهید.

-                     در صورت بروز مسائل پیش بینی نشده دبیرخانه در جلسه کمیسیون برای آن تصمیم گیری خواهد کرد.

-                     آثار ارسالی باید در فایل ورد و باذکر مشخصات باشد.